Οι μαθητές/τριες των Β1 και Β2 τμηματων του σχολείου μας παρακολούθησαν στις 20 Νοεμβρίου και 8 Δεκεμβρίου αντιστοιχα το βιωματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Σήκω ψυχή μου” του ιδρύματος της Βουλής .

Οι μαθητές/τριες περιηγήθηκαν στην έκθεση του ιδρύματος είδαν  εικόνες και άκουσαν τραγούδια από τη ζωή  των προσφύγων της Μικράς Ασίας και του Πόντου που αφορούσαν τη ζωή τους πριν και μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή και τραγωδία του 1922 και τον ξεριζωμό τους από τις πατρίδες τους. Συζητησαν με τη μουσείοπαιδαγωγό και τις εκπαιδευτικούς που τους/τις συνόδευαν, αντάλλαξαν απόψεις, γνώρισαν με βιωματικό τρόπο την ιστορία των προσφύγων και δημιούργησαν τις δικές τους ιστορίες και τα δικά τους τραγούδια υποδυόμενοι τους πρόσφυγες, τη ζωή τους , τους καημους και τα προβλήματα τους, τις αγωνίες αλλά και τις ελπίδες τους για το ξεκίνημα μιας νέας ζωής στην καινούρια πατρίδα.